Rana narcystyczna ma swoje głębokie podłoże

Rozpoznanie i badanie rany narcystycznej w ujęciu psychosomatycznym – niezwykle inspirujące seminarium prowadzone przez Marzenę Barszcz i Magdę Nowakowską ❤️🔥🙏
#Psychoterapia Przez Ciało
#Stowarzyszenie Współczesnej Analizy Bioenergetycznej

💥 Jest zawsze ważny powód rany narcystycznej.
💥 Osobowość narcystyczna powstaje z powodu bardzo wczesnej traumy rozwojowej – ten, z kim pragnę bliskości i bezpieczeństwa, jest jednocześnie tym, przez kogo cierpię i kto mnie odrzuca.
💥 Gdy wzrastały uczucia, a nie było wsparcia od opiekunów, w ciele zapisały się przeszłe doświadczenia tworząc pancerz charakterologiczno-mięśniowy, determinujący obecne wybory.
💥 Przychodzimy na świat z koniecznością stworzenia więzi z najbliższymi nam osobami. Dlatego za wszelką cenę będziemy chronić relację, nawet kosztem siebie.
💥 Gdy otoczenie wymaga, abyśmy byli inni niż jesteśmy w rzeczywistości, następuje zwątpienie czy jestem warta miłości, taka jaka jestem. Muszę być inna, aby być kochaną i zaakceptowaną.
💥 Narcystyczna osoba w odpowiedzi na wczesne urazy porzuca swoją naturalną autoekspresję na rzecz kompensacyjnego fałszywego self – tworzy fasadę, aby ukryć bolesną pustkę, odrzuconą część siebie.
💥 Środowisko najbliższe jest zawodzące lub zagrażające, więc powstaje obronna adaptacja – porzucenia ciała i rzeczywistości somatycznej na rzecz procesów myślowych – idę do umysłu, bo tu jest ukojenie, a w ciele same trudne odczucia.
💥 Iluzja narcystyczna – im bardziej będę wyjątkowa, tym bardziej stanę się wartościowa. Wszystko jest kwestią mojej woli, mojej kontroli, a nie uczuć. Uczucia są zagrażające. Tak samo jak potrzeba zależności.
💥 Pierwsze powolne kroki w budowaniu prawdziwego self, to uświadomienie sobie własnych głębokich potrzeb i uczuć, i empatia wobec wstydu, jakie one wywołują.
💥 Czas odkrywania nowego ja jest trudny i nie mamy na czym się oprzeć, jednocześnie uczymy się przeżywać żałobę za utraconym dzieciństwem, za relacjami dawnymi i obecnymi oraz uznawać swoją destrukcyjną część i dopuszczać budzenie się odwagi do poczucia winy i chęci naprawy w czasie.

„Struktura charakteru, to najlepszy kompromis wewnętrznego konfliktu, jaki był możliwy w danym czasie.”
Alexander Lowen

Ewa Kaian Kochanowska