Klinika Stresu to projekt inspirowany Metodą Redukcji Stresu Opartej na Uważności – Mindfulness-Based Stress Reduction – MBSR oraz programem zapobiegania depresji MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy, a także Psychoterapią przez ciało na bazie Metody Alexandra Lowena – Analizą Bioenergetyczną.
Klinika Stresu to centrum aktywnego uczenia się jak wykorzystywać własne zasoby do poprawy zdrowia i samopoczucia.
Prowadzimy wykłady i kursy uczące metod i technik radzenia sobie ze stresem. Programy warsztatów opracowane zostały na podstawie Metody Redukcji Stresu Opartej na Uważności (MBSR Mindfulness-Based Stress Reduction) stworzonej przez prof. Jona Kabat-Zinna z Kliniki Redukcji Stresu Uniwersytetu Medycznego Massachusetts – Center for Mindfulness in Medicine, Health Care, and Society, Worcester, USA, oraz na programie zapobiegania depresji MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy opracowanym przez prof. Marka Williamsa z zespołem przy Uniwersytecie w Oxford.
Metoda Redukcji Stresu Oparta na Uważności stosowana jest z powodzeniem od 1979 roku w placówkach służby zdrowia, w biznesie, w szkolnictwie oraz przez osoby indywidualne w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu innych krajach na wszystkich kontynentach.
Terapia Poznawcza Oparta na Uważności – MBCT łączy elementy terapii poznawczej z praktyką medytacyjną i ma na celu umożliwienie poznania innego spojrzenia na ból i cierpienie związane z depresją i innymi problemami emocjonalnymi, jak również osiągnięcie dobrostanu i lepszego funkcjonowania.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną nauczyć się radzić sobie ze stresem i poprawić jakość życia. W czasie spotkań uczestnicy poznają nowoczesne i zweryfikowane naukowo techniki redukcji stresu opracowane na podstawie programów MBSR oraz MBCT.
Metoda Alexandra Lowena – Analiza Bioenergetyczna – to psychoterapia przez ciało, polega na pobudzeniu ciała do ożywienia, odczuwania emocji często zablokowanych w napięciach mięśniowych. Dążymy do przywrócenia jedności ciała i umysłu, udrożnienia swobodnego przepływu energii w ciele oraz swobodnego doświadczania emocji i ich ekspresji.
Poznaj Zespół
Ewa Kaian Kochanowska
Nauczycielka uważności, psychoterapeutka pracy przez ciało
Nauczycielka Metody Redukcji Stresu Opartej na Uważności – Mindfulness-Based Stress Reduction – MBSR, certyfikowana w Institute for Mindfulness-Based Approaches w Niemczech, terapeutka MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy) certyfikowana w Oxford Mindfulness Centre. Obecnie uczestniczy w szkoleniu nauczycielskim Mindfulness-Based Compassionate Living.
Prowadzi kursy redukcji stresu na bazie uważności, warsztaty, wykłady o uważności oraz zajęcia mindful jogi. Jest nauczycielką akademicką na studiach dziennych i podyplomowych Uniwersytetu SWPS w Sopocie i we Wrocławiu.
Ukończyła 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena w Warszawie pod kierunkiem Marzeny Barszcz afiliowanym przez Florida Society for Bioenergetic Analysis. Ukończyła roczne intensywne szkolenie w terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń osób dorosłych w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie.
Twórczyni projektu i założycielka Kliniki Stresu. Autorka publikacji z zakresu zastosowania Mindfulness w edukacji. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz wielu kursów prowadzonych w Polsce, UK, USA, Holandii.
Autorka książek “Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie.” „Dobry oddech”.
Jest wiceprezesem Fundacji Rozwoju Mindfulness.
Lubi gotować według pięciu przemian i jeździć na wycieczki rowerowe i pływać w zimnym morzu.
Katarzyna Sawicka
Nauczycielka uważności
Nauczycielka uważności Mindfulness Based Cognitive Therapy MBCT-D (profilaktyka depresji) oraz MBCT-L (uważność w życiu) w procesie certyfikacji przy Oxford Mindfulness Foundation we współpracy z Fundacją Rozwoju Mindfulness. Ośmiotygodniowy kurs redukcji stresu MBSR Mindfulnes Based Stress Reduction ukończyła pod kierunkiem Ewy Kaian-Kochanowskiej.
Członkini Grupy Eksperckiej w zakresie dobrostanu dla edukacji przy Komisji Europejskiej – Commission Expert Group on supportive learning environments for groups at risk of underachievement and for supporting well-being at school. Laureatka EITA European Innovative Teaching Award, nagrody za innowacyjność w nauczaniu przyznawanej przez Komisję Europejską. Tworzy i koordynuje innowacyjne projekty wspierające rozwój oraz dobrostan pracowników obszaru edukacji w ramach międzynarodowego programu Erasmus+. Od dwudziestu lat związana z edukacją jako nauczycielka języków obcych oraz koordynatorka projektów międzynarodowych. Licencjonowana nauczycielka uważności Akademii Mindfulness dla Młodzieży. Prowadzi liczne procesy tutorskie młodzieży na poziomie licealnym. Wspiera wrażliwą edukację i uważne rodzicielstwo.
Marzena Modzelewska-Szuca
Nauczycielka uważności
Wieloletnia menedżerka w branży morskiej, dbająca o dobre relacje biznesowe, a także umowy handlowe i oraz organizację szkoleń, konferencji i targów. Doskonała organizatorka wydarzeń i filar sfery prawnej i księgowej Fundacji. Z otwartym sercem i umysłem angażuje się w każde działanie.
Pasjonatka psychologii oraz filozofii Dalekiego Wschodu, inspiracją dla niej są przywódcy duchowi i wielcy nauczyciele. Od kilku lat systematycznie praktykuje uważność i wprowadza ją do swojego życia osobistego i zawodowego. Jak sama podkreśla: „uważność umożliwia mi wychodzenie ze strefy komfortu, mimo, że jest to trudne i czasami bolesne.”
Uczestniczy w szkoleniu Nauczycielskim Terapii Poznawczej Opartej Na Uważności MBCT. Jej najważniejszym odkryciem w trakcie wdrażania w życie metod uważności jest życzliwa AKCEPTACJA.
Lubi słońce, podróże, dobre jedzenie oraz łamigłówki, matematykę i układanie puzzli.
Aleksandra Konieczna
Nauczycielka uważnego ruchu
Od 18 lat aktywna tancerka i pasjonatka pracy z ciałem w ruchu, zarówno w wymiarze artystycznym jak i terapeutycznym. Edukację taneczną rozpoczęła w roku 2002, uczęszczając na liczne szkolenia w kraju i za granicą m.in: Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Bośni i Hercegowinie. Absolwentka Kursu Choreografii Eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie. Stypendystka programów artystycznych w kraju i za granicą m.in.: stypendium kulturalne Marszałka Miasta Gdańska, Creative Europe przy projekcie „The Ways of the Heroes”, rezydentka w Krakowskim Centrum Choreograficznym.
Maciej Siudyła
Nauczyciel jogi
Praktykuje jogę od ponad 30 lat. Uczył się pod kierunkiem Jurka Jaguckiego, Swami Saradanandy i wielu innych nauczycieli.
Jest uznanym wieloletnim nauczycielem jogi oraz instruktorem rekreacji ruchowej o specjalności hatha yoga, uczy według zasad szkoły Swamiego Sivanandy.
Prowadzi zajęcia jogi z elementami pranayamy i relaksacji. Współpracuje z gdańskim Ośrodkiem Edukacji Prozdrowotnej Fujisan oraz krakowską filią ośrodka Sivananda Yoga Vedanta Centrum.
Sam o sobie mówi: Praktykuję asany gdy tylko mam czas. Próbuję przekazać swoje doświadczenia innym.
Patrycja Winnicka
Psychoterapeutka w nurcie Analizy Bioenergetycznej
Moje pierwsze doświadczenie bioenergetyczne sięga roku 2010. Jest to zachwyt od pierwszego westchnienia, poczucia, puszczenia, ekspresji. To było to… Podążanie ze swoim instynktem. Bycie w prawdzie i dbałość o ciało to jedna z najważniejszych wartości w moim życiu. To uczucie zaufania towarzyszy mi do dziś kiedy jestem w swoim doświadczeniu czy towarzyszę pacjentom w ich drodze o siebie. W 2017 roku ukończyłam 4-letnie szkolenie z zakresu Analizy Bioenergetycznej akredytowane przez Florida Society Bioenergetics Analysis.
W pracy terapeutycznej skupiam się na podążaniu za sygnałami z ciała, za energią, która jest również w słowach. Z uważnością na indywidualne tempo i gotowość. W pracy indywidualnej wspólnie obserwujemy reakcje ciała na warianty ćwiczeń i szukamy dobrej dla tego momentu odpowiedzi. Kiedy dochodzi do głosu prowadzimy niewerbalny dialog szukając zamrożonych uczuć, słów by w perspektywie je wyrazić, udrożnić przepływ uczuć i energii, często w całym systemie. W pracy grupowej korzystam z różnorodności energii i kontekstów, jaką niesie ze sobą ciało grupy. Wspólnie ćwiczymy podążając za tym, co w danym momencie jest żywe czy zatrzymane by w towarzyszeniu grupy je poczuć i puścić…
Anna Janik
Psychoterapeutka w nurcie Analizy Bioenergetycznej
Dobrze pamiętam pierwszą przeczytaną książkę Alexandra Lowena, swoje poruszenie i głębokie przeświadczenie o słuszności jego spojrzenia na człowieka. Później potwierdziło to doświadczenie własne w Analizie Bioenergetycznej. Zwrócenie uwagi na rzeczywistość ciała, wsłuchanie się w jego komunikaty, integrowanie ciała z bogactwem uczuć i myśli, okazało się fascynującą przygodą. Wierzę, że życie to ciągła pulsacja wprawiającą wszystko w ruch. Poddanie się ruchowi ciała otwiera nas na zmianę. Zmiana przeżyta w prawdzie z towarzyszącymi jej emocjami, połączona ze zrozumieniem jej procesu, musi być dobra. W swojej pracy jako terapeuta chcę towarzyszyć w drodze zmiany. Pragnę pomagać kobietom i mężczyznom w rozbudzaniu swojej witalności i energii życiowej, ułatwiać akceptację i zrozumienie dla swoich stanów i przeżyć, wspierać poszukiwania przyjemności w byciu sobą.
Z wykształcenia jestem psychologiem oraz trenerem grupowym. W 2017 roku ukończyłam czteroletnie szkolenie z zakresu pracy z ciałem akredytowane przez Florida Society Bioenergetics Analysis.
Ewa Dzióbek
Refleksolog i dietoterapeutka
refleksolog, dietoterapeutka, adeptka kursów medycyny chińskiej, terapii twarzy i zdrowego stylu życia.
Uważność praktykuje od dawna, także w gabinecie, gdzie dba o dobre SamoPoczucie swoich pacjentów. Uważa, że terapeutyczny masaż jest jednym ze sposobów na powrót do siebie, na wyciszenie i zrelaksowanie zarówno ciała, jak i umysłu. Naturalnymi metodami pomaga przywrócić równowagę wewnętrzną i potencjał samoregulacji.
„Sięgam po różne nurty terapeutyczne, by dobrać najlepszą terapię dla Ciebie. Wierzę, że nasze ciało ma niesamowity potencjał samoregulacji i samouzdrawiania, czasami potrzebuje tylko odpowiedniego impulsu, w postaci dotyku, ciepła, empatycznego terapeuty…
Michał Strzelczyk
Fizjoterapeuta
Doświadczony fizjoterapeuta specjalizujący się w edukacji ruchowej, fizjoprofilaktyce oraz rehabilitacji osób ze schorzeniami neurologicznymi, urazami oraz przewlekłym bólem. Pracuje przede wszystkim metodami edukacji ruchowej i łagodnymi ćwiczeniami opartymi na badaniach naukowych oraz oddziaływaniami neurofizjologicznymi (głównie PNF), a także technikami terapii manualnej miękkiej.
Propaguje model fizjoterapii w podejściu biopsychospołecznym, traktujący człowieka i jego problemy w szerszym kontekście. Inspiruje się interdyscyplinarnymi metodami edukacji somatycznej, rozwijającymi potencjał ruchowy człowieka, w szczególności metodą Feldenkraisa oraz Basic Body Awareness Therapy.
Na co dzień prowadzi centrum fizjoprofilaktyki i rehabilitacji KINESIS w Gdańsku.