Czy warto podejmować noworoczne postanowienia?

Decyzja o podjęciu postanowień noworocznych jest kwestią osobistą, a jej wartość różni się w zależności od osoby. Każdy z nas ma swoje wyjątkowe potrzeby i podążanie za swoimi wartościami. Niektórzy uważają, że postanowienia noworoczne to sposób na zastanowienie się nad swoimi celami i aspiracjami na nadchodzący czas. Może to zapewnić poczucie motywacji i nowy początek dla dobrych zmian w naszym życiu.

Ważne jest jednak, aby podchodzić do postanowień z realistycznym nastawieniem. Wiele osób ma trudności z dotrzymaniem swoich postanowień, ponieważ wyznaczają sobie nierealistyczne cele lub nie mają jasnego planu ich osiągnięcia. Zamiast podejmować ogólne postanowienia, warto rozważyć wyznaczenie konkretnych, osiągalnych i mierzalnych celów – może nawet skorzystać z japońskiej metody małym kroków Kaizen. Podziel większe cele na mniejsze, wykonalne kroki i stwórz plan, w jaki sposób będziesz do nich dążyć. Ale bez specjalnej presji, bo to tylko podnosi napięcie i docelowo może zniechęcać.

A może nie trzeba czekać na nowy rok, aby coś zmienić w swoim życiu? Niezależnie od tego, czy podejmujesz postanowienia noworoczne, wyznaczanie celów i praca nad nimi może być korzystna o każdej porze roku. Ważne jest, aby życzliwie nadawać priorytet wyznawanym wartościom i prawdziwym głębokim potrzebom, zamiast ograniczać go do określonych ram czasowych.

Ostatecznie kluczem jest podejście do wyznaczania drogi z intencją, uważnością i zaangażowaniem, a także z życzliwością i otwartością, niezależnie od tego, czy jest to początek nowego roku, czy jakikolwiek inny czas.

Życzę najlepszych wyborów na ten Nowy Rok 2024!

Ewa Kaian Kochanowska