
NOWOŚĆ – Deeper Mindfulness – pogłębiony trening uważności
Deeper Mindfulness – pogłębiony trening uważności
Zapraszamy na 8-tygodniowy Deeper Mindfulness – pogłębiony trening uważności
Informacje o kursie
„Deeper Mindfulness: Exploring Feeling Tone Frame-by-Frame” to najnowszy 8-tygodniowy program opracowany przez profesora Marka Williamsa i współpracowników z Uniwersytetu Oxfordzkiego , przeznaczony dla osób, które ukończyły już 8-tyg. kurs uważności i chciałyby wzmacniać swoją praktykę oraz głębiej doświadczać siebie dzięki uważności – zanurkować wgłąb siebie, tam gdzie powstają nieświadome odczucia, i rozpoznawać jak powodują one łańcuch reakcji, szczególnie tych niepożądanych i wyczerpujących.Program jest oparty na najnowszych badaniach psychologicznych, które ujawniają, że w każdej chwili świadomości nasze rozumienie świata jest zabarwione tak zwanym „tonem emocjonalnym” – chwilowym „odczytem” tego, czy doznanie, myśl lub emocja są przyjemne, nieprzyjemne lub neutralne. Opierając się na tym „odczycie”, ciało bezwiednie reaguje, przygotowując się do rzeczywistego lub wyobrażonego działania. Może to dobrze przygotować nas do działania, ale może również narazić nas na niepotrzebną reakcję i wyczerpanie.
Starożytne tradycje medytacyjne postrzegały odczuwanie tonu emocjonalnego (vedana) jako podstawowego elementu każdej chwili doświadczenia i głównego aspektu praktykowania uważności. Nauka konkretnych praktyk, które pomagają nam uświadomić sobie emocjonalne zabarwienie, pozwala wyraźnie zobaczyć moment, w którym zostajemy uwikłani w dążenie do czegoś lub odrzucenie, lub trwanie w sieci emocjonalnego niepokoju. Nauczyciel medytacji Joseph Goldstein powiedział, że uświadamianie sobie tonu emocjonalnego jest kluczowe, aby rozpoznawać i odblokowywać najgłębsze wzorce naszego uwarunkowania.
Podczas 8 cotygodniowych sesji nauczysz się medytacji, które przygotowują cię, a następnie pomagają dostroić się do tonu emocjonalnego – chwila po chwili. Daje to możliwość wyraźniejszego dostrzeżenia zarówno momentów krytycznych niepokoju i wyczerpania, jak i tego, jak przyjmować i odpuszczać, by ponownie docenić życie, nawet w obliczu trudności.
Na tym kursie dowiesz się, jak:
- ugruntować się, doświadczając różnych sposobów zakotwiczenia uwagi;
- zatrzymać się, gdy umysł błądzi i kultywować poczucie życzliwości i wdzięczności dla aktywności umysłu, zamiast postrzegać go jako wroga, z którym należy walczyć;
- rozpoznawać ton emocjonalny w każdym momencie oraz połączenie zabarwienia emocjonalnego z aktywnością umysłu i reakcją w ciele;
- pozwalać, aby ton emocjonalny był obecny, ale bez konieczności reagowania, dzięki czemu umysł uwalnia się od nawykowego stresu i wyczerpania;
- doświadczać, kiedy i w jaki sposób ciało niepotrzebnie przygotowuje się do działania, i jak złagodzić reakcję, aby umożliwić pojawienie się właściwego działania;
- wykorzystać świadomość tonu emocjonalnego, aby pomóc sobie zwrócić się ku trudnym emocjom i niepokojom;
- wykorzystać świadomość tonu emocjonalnego, aby doceniać chwile w swoim codziennym życiu i umiejętnie radzić sobie z objawami wyczerpania (np. prokrastynacją)
Kurs jest realizowany w ramach 8 cotygodniowych sesji, z których każda trwa 2 godziny. Każda sesja opiera się na tym, co zostało wprowadzone wcześniej, dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości uczestniczyć we wszystkich sesjach.
Każda sesja rozpoczyna się krótką medytacją, a następnie (z wyjątkiem pierwszej sesji) następuje podsumowanie i analiza minionego tygodnia. Druga część sesji wprowadza temat tygodnia i obejmuje medytację. Będzie też miejsce na podsumowanie tego, czego ty i inni doświadczyliście lub odkryliście podczas praktyki.
Po sesji następują sugestie dotyczące osobistej praktyki domowej trwającej około 20 minut dziennie. Obejmuje to zarówno zalecane praktyki na dany tydzień, jak i sposoby kultywowania uważności w codziennym życiu.
Będziesz mieć dostęp do nagranych praktyk i materiałów pisemnych wspierających każdą sesję.
Aby pomóc ci wybrać format osobistej praktyki, który najlepiej ci odpowiada, będziesz mieć kilka opcji wykonywania medytacji, dostępnymi w każdym tygodniu.
Zapraszamy osoby, które:
- ukończyły w przeszłości 8-tyg. kurs uważności np. MBCT, MBSR, MBCL lub podobny;
- mogą zobowiązać się do uczestnictwa we wszystkich 8 sesjach programu stacjonarnie lub online;
- mają zarówno czas, jak i motywację, aby poświęcić do 45 minut osobistej praktyki każdego dnia.
Edycja jesień 2025 (grupa stacjonarna w Sopocie, jest możliwość udziału w formie online)
Grupa wieczorna:
start: 11 listopada, spotkania we wtorki, g. 19.00 – 21.00
8 sesji od 11 listopada, spotkania co tydzień do 30 grudnia
Adres: Sopot, ul. Władysława IV 11, domofon 3
Informacje i zgłoszenia:
Prosimy o zgłoszenie mailowe: ewa@klinikastresu.com.pl
Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który przesyłamy mailem do zainteresowanych. Z każdą osobą chcącą wziąć udział w programie spotykamy się indywidualnie przed kursem w celu omówienia ogólnych zasad uczestnictwa.
Opłata promocyjna: 1300 zł płatna dwa tygodnie przed rozpoczęciem kursu
Opłata regularna: 1500 zł
Opłata obejmuje całość kursu oraz materiałami kursowymi i zestawem instrukcji do praktyki w formie plików mp3 oraz konsultację telefoniczną na początek programu.
Numer konta:
Klinika Stresu, 97 1870 1045 2078 1068 8660 0001 z dopiskiem: Deeper Mindfulness
Uczestnicy:
Grupa kameralna ok. 10 osób. Nie trzeba mieć żadnego przygotowania. W czasie trwania całego kursu wymagana jest praca samodzielna uczestników, którą uczestnicy wykonują w domu korzystając z otrzymanych materiałów – skryptu oraz nagrań.
Prowadząca kursy uważności:
Ewa Kaian Kochanowska – jedna z pierwszych w Polsce nauczycielek MBSR certyfikowana w Institute for Mindfulness-Based Approaches IMA w Niemczech w 2011 roku, terapeutka MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy) certyfikowana w Oxford Mindfulness Centre, oraz nauczycielka Deeper Mindfulness po przeszkoleniu w czerwcu 2025 na Uniwersytecie w Bangor, UK, przez prof. Marka Williamsa, twórcy tego programu oraz współtwórcy słynnego programu MBCT.
Doświadczona nauczycielka relaksacyjnej jogi, od ponad 20 lat ma własną praktykę uważności oraz jogi, jest wykładowcą na Uniwersytecie SWPS w Sopocie i we Wrocławiu, autorką książki “Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie.” oraz wspólautorka książki „Dobry oddech”, jest wiceprezeską Fundacji Rozwoju Mindfulness.
Ukończyła liczne kursy pomocy psychologicznej, m.in. roczne szkolenie w terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń osób dorosłych prowadzone przez Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie oraz wprowadzenie do terapii schematów, terapii opartej na mentalizacji MBT, akceptacji i zaangażowania ACT. W 2017 roku uczestniczyła w seminarium dla nauczycieli mindfulness prowadzonym przez Jona Kabat-Zinna w Londynie – „Mindfulness-Based Interventions from the Inside: A Day-Long Laboratory of Practice, Inquiry and Fine-Tuning” oraz Mindfulness Summer School w Oksfordzie prowadzonym przez nauczycieli z Oxford Mindfulness Centre. W 2021 roku ukończyła 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena w Instytucie Analizy Bioenergetycznej pod kierunkiem Marzeny Barszcz. Szkolenie afiliowane jest przez Florida Society for Bioenergetic Analysis w USA.
Kursy MBCT prowadzone są pod superwizją dr Christiny Surawy z Oxford University Mindfulness Centre.