» Weekend z jogą i Mindfulness

weekend z MindfulnessDworek Pod Bocianim Gniazdem w Brudzewie

22 – 24 czerwca 2018

Malownicze spokojne siedlisko na skraju Puszczy Darżlubskiej, niedaleko Pucka

Zajęcia jogi i mindfulness dla osób początkujących i praktykujących, obejmują ćwiczenia asan (postaw jogi), ćwiczenia oddechowe (pranayama) oraz techniki medytacyjne i relaksacyjne na bazie Mindfulness – uważności.

Zajęcia prowadzą:

Maciej Siudyła – wieloletni instruktor jogi Sivanandy

Ewa Kaian Kochanowska –  nauczycielka Mindfulness – uważności

Rozpoczynamy w piątek: od g. 18.00 przyjazd, zakwaterowanie, 19.00 kolacja, 20.00 medytacja i techniki relaksacyjne. Kończymy w niedzielę obiadem ok. g. 16.00.

W programie: dwa bloki asan i pranayamy dziennie, ćwiczenia relaksacyjne i medytacyjne, poranna cisza, spacery po pobliskich lasach, wspólne przygotowanie posiłków wegetariańskich, rozmowy o praktyce, dzielenie się doświadczeniami.

Opłata: 390 zł obejmuje całość pobytu (noclegi, wyżywienie, zajęcia jogi i uważności). Zakwaterowanie w wygodnych pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, wyżywienie wegetariańskie wg pięciu przemian. Dojazd we własnym zakresie, można zabrać się samochodem z innymi uczestnikami albo dojechać do Pucka pociągiem i stamtąd odbierzemy.

joga i mindfulnessZapisy i informacje:

ewa@klinikastresu.com.pl tel. 691 355 400

maciejsiu@wp.pl tel. 604 663 212

Prosimy zgłoszenie mailowe oraz wpłatę zaliczki w wysokości 100 złotych. Nr konta: HATHA YOGA 33 1140 2004 0000 3302 3342 9055

UWAGA: Prosimy o zabranie ze sobą śpiwora i ręcznika oraz maty i koca do ćwiczeń oraz poduszki do medytacji jeżeli posiadasz.

Adres: Dworek Pod Bocianim Gniazdem, 84-100 Puck, Brudzewo 26


» Analiza Bionergetyczna A. Lowena – warsztaty w Gdańsku

Termin: 9-10 czerwca 2018 (sobota i niedziela)

sobota, g. 11.00-18.00 (z 1h przerwą)

niedziela, g. 10.00-17.00 (z 1h przerwą)

Miejsce: Gdańsk Żabianka, ul. Sztormowa 9 (LO Collegium Gedanense)

Temat warsztatu podamy wkrótce

Poddanie się ciału oznacza zgodę na to, aby stało się pełne życia i wolności. Oznacza przyzwolenie na niekontrolowane procesy ciała, takie jak oddychanie, oraz na pełną wolność w działaniu, bez poddawania go kontroli. Ciało nie jest maszyną, która można włączyć lub wyłączyć. Ciało ma własną mądrość i wie, co robić. Powinniśmy wyrzec się złudzenia, że umysł jest potęgą. Najlepszym punktem terapii jest oddech. Oddychanie jest prawdopodobnie najważniejszą funkcją ciała, gdyż od niego zależy życie. Wszelkie stany emocjonalne mają bezpośredni wpływ na rytm oddechu. Wnikliwa obserwacja oddechu pozwala nam zrozumieć stan naszych emocji.
Alexander Lowen
„Radość. Naucz się wyzwalać energię stłumionych uczuć”

Osoby prowadzące warsztat: Anna Janik i Patrycja Winnicka –  terapeutki w Analizie Bioenergetycznej certyfikowane przez Florida Society Bioenergetics Analysis.

Opłata: 350 zł przy wpłacie do 19 maja

Po tym terminie: 420 zł

Numer konta: Klinika Stresu, 38 2130 0004 2001 0544 9780 0001, z dopiskiem Lowen

Zgłoszenia u organizatora: ewa@klinikastresu.com.pl

informacje dodatkowe


» III Poznańska Konferencja ACT i CBS

III Poznańska Międzynarodowa Konferencja ACT i CBS

w terminie 28-30 maja 2018 r.

jest kolejną już odsłoną wydarzenia skupionego wokół nauk kontekstualno-behawioralnych (Contextual Behavioral Science), w szczególności Terapii Akceptacji i Zaangażowania (Acceptance & Commitment Therapy). Jej organizatorami są Polski Oddział Association for Contextual Behavioral Science oraz Katedra i Zakład Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Działalność ACBS poświęcona jest łagodzeniu ludzkiego cierpienia oraz postępowi w kierunku dobrostanu poprzez badania naukowe i profesjonalną praktykę opartą o kontekstualny behawioryzm.

Tym razem tematem rozważań będzie ukazanie w jaki sposób nowoczesna nauka behawioralna łączy interwencje związane z ciałem i psychiką. Skierowana będzie do naukowców oraz profesjonalistów wykonujących zawody związane ze zdrowiem fizycznym i/lub psychicznym. Naczelną intencją organizatorów jest otwarcie drzwi między medycznymi i psychologicznymi interwencjami, których celem jest uśmierzanie ludzkiego cierpienia, jak również przedstawienie praktycznego wykorzystania badań naukowych, tak aby każdy uczestnik miał możliwość rozwinąć swe umiejętności i wiedzę.

Konferencja ma charakter międzynarodowy i jest otwarta na czynnych i biernych uczestników z całego świata. Wydarzenie to daje również szansę na zawiązanie się nowych kontaktów i integrację ogólnoświatowych środowisk naukowych, zawodowych i studenckich. Będzie to pierwsza tego typu konferencja zorganizowana we wschodniej części Europy.

Główni zaproszeni prelegenci to:
Dr Louise McHugh – University College Dublin, Irlandia
Dr Graciela Rovner – Karolinska Institutet, Szwecja
Dr Ross White – University of Liverpool, UK
Jacqueline A-Tjak MSc – Certyfikowana Psycholog Kliniczna, Holandia

Konferencja poprzedzona będzie całodniowymi warsztatami tematycznymi dla profesjonalistów między innymi z zakresu pracy z przewlekłym bólem, psychozą i depresją. Główne wydarzenie trwać będzie dwa dni. Przygotowano również atrakcje około konferencyjne, takie jak Follies (interaktywny bankiet) czy zwiedzanie miasta Poznania.

Więcej informacji oraz szczegółowy program konferencji tutaj


» Wprowadzenie do Terapii Akceptacji i Zaangażowania ACT

Dotychczas obowiązujące w kulturze zachodniej podejście do zdrowia psychicznego kładzie nacisk na tzw. „zdrową normalność”, zgodnie z którą człowiek zdrowy psychicznie jest radosny, myślący optymistycznie i przejawiający tylko pozytywne emocje. Oznaczałoby to, że wszelkie symptomy czy objawy zaburzeń psychicznych, negatywne myśli oraz trudne emocje wynikają z działania procesów psychopatologicznych, które należy opanować na drodze leczenia.
ACT proponuje odmienne podejście do zdrowia psychicznego, zgodne z założeniem, że egzystencja człowieka obejmuje zróżnicowane doświadczenia, myśli, emocje oraz doznania cielesne, zarówno o charakterze pozytywnym, jak i negatywnym, które stanowią nieodłączną część życia.

Termin: 8 maja 2018 (wtorek) g. 18.30-21.00
Miejsce: Gdańsk Żabianka, ul. Sztormowa 9 (budynek LO Collegium Gedanense)

Z punktu widzenia ACT zdrowie psychiczne związane jest z promowaniem stylu życia, który cechuje się większą otwartością, skupieniem i zaangażowaniem, także w obecności nieprzyjemnych doznań.

Podstawą terapii jest model elastyczności psychologicznej stanowiący jednocześnie model zdrowia psychicznego. ACT wykorzystuje procesy uważności, zaangażowanego działania i aktywizacji behawioralnej, aby rozwijać elastyczność psychologiczną człowieka oraz dąży do poddania ludzkiego języka i poznania większej kontroli kontekstu, co w efekcie prowadzi do zniwelowania skutków nadmiernego zdawania się na tryb rozwiązywania problemów, który ogranicza repertuar behawioralny.
Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z podstawowymi założeniami teoretycznymi ACT oraz będą mieli możliwość praktycznego doświadczenia metod pracy stymulujących elastyczność psychologiczną.

Prowadzenie: Hubert Czupała z Ośrodka Terapii Poznawczych i Behawioralnych w Poznaniu, przewodniczący polskiego oddziału Association for Contextual Behavioral Science ACBS Polska. W pracy klinicznej specjalizuje się w nowych formach psychoterapii zwanych trzecią falą terapii behawioralnej.  Ukończył 4 letnie szkolenie z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej oraz liczne szkolenia i warsztaty z zakresu psychoterapii; między innymi:  terapii schematu (ST), terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), terapii dialektyczno behawioralnej (DBT), terapii  opartej na współczuciu (CFT)  oraz terapii opartej na analizie funkcjonalnej (FAP).

Wstęp wolny!
Liczba miejsc ograniczona!
link do zgłaszania się: https://goo.gl/forms/Bo6Wc6V8R9M1SiRn1

Współorganizatorem spotkania jest ACBS Polska, które zaprasza na III Poznańską Konferencję ACT i CBS, w terminie 28-30 maja 2018 r. szczegóły tutaj: http://www.act2018.bok-ump.pl/teksty.php?plik=index.php
oraz

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, wydawca książki  Russa Harrisa „Zrozumieć ACT. Terapia akceptacji i zaangażowania w praktyce”, którą będzie można nabyć na spotkaniu w promocyjnej cenie. https://www.gwp.pl/zrozumiec-act-terapia-akceptacji-i-zaangazowania-w-praktyce.html


» Trening Mindfulness MBSR w Gdańsku

Zapraszamy na 8-tygodniowy Program Redukcji Stresu Oparty na Uważności (MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction) – kurs uważności, podczas którego nauczysz się technik obniżania napięcia, budowania odporności immunologicznej organizmu, a także technik radzenia sobie z trudnymi emocjami i natłokiem myśli.

Czy jesteś zapracowany, w ciągłym biegu, wiecznie zmęczony, niedospany, a może po chorobie, w rekonwalescencji, albo szukasz inspiracji, albo może brakuje ci radości, czy poszukujesz sensu życia? Metoda uważności  – Mindfulness – przyniesie Ci głęboki spokój, czas dla Ciebie, refleksję, zdefiniowanie prawdziwych potrzeb i poprawę relacji z bliskimi. Może odmienić całkowicie Twoje życie, nadać mu sens i pozwolić na odczuwanie prawdziwej radości.

Program przeznaczony jest dla wszystkich, którzy pragną nauczyć się radzić sobie z trudnościami codziennego życia, ze stresem, trudnymi emocjami, ciągłym martwieniem się, komunikacją z innymi, dla tych, którzy chcą po prostu poprawić jakość swojego życia.

Terminy:

7 maja – 25 czerwca – spotkania w poniedziałki, g. 18.30 – 21.00 (zapisy w toku)

Dzień uważności 16 czerwca (sobota) g. 10.00 – 16.30

8 maja – 26 czerwca – spotkania we wtorki, g. 10.00 – 12.30 (zapisy w toku)

Dzień uważności 17 czerwca (niedziela) g. 10.30 – 17.00

Szkolenie prowadzi Ewa Kaian Kochanowska – jedna z pierwszych w Polsce nauczycielka MBSR certyfikowana w Institute for Mindfulness-Based Approaches IMA w Niemczech w 2011 roku, doświadczona nauczycielka relaksacyjnej jogi, od ponad 20 lat ma własną praktykę uważności oraz hatha jogi, wykładowca na SWPS w Sopocie i we Wrocławiu, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Mindfulness.

Więcej informacji


» Wprowadzenie do Mindfulness

Mindful Day. Zapraszamy na otwarte Spotkania z Uważnością – Mindfulness

najbliższe spotkanie: 23 kwietnia 2018 (poniedziałek) g. 18.30 – 20.00

„Nie mam w ogóle czasu dla siebie.” „Mam tyle pracy. Ciągle jest tyle do zrobienia.” „Nie mogę sobie pozwolić na wolne.” „Czuję się winna gdy nic nie robię.” Właściwie za czym ja tak gonię?

Czy te zdania są znajome dla Ciebie? Czy chcesz nauczyć się lepiej dbać o siebie, poznać swoje głębokie potrzeby, radzić sobie z obowiązkami, więcej odpoczywać i spędzać czas z bliskimi?

Jeżeli tak, poznaj metodę uważności – mindfulness, sięgnij do swoich zasobów, a Twoje życie będzie mogło się całkowicie odmienić.

Zapraszamy na spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych, dla początkujących i tych, którzy praktykują. To jest metoda dla wszystkich, więc warto spróbować. Wielu osobom bardzo pomogła (poczytaj opinie uczestników programu MBSR).

Proponujemy czas tylko dla siebie według metody Mindfulness-Based Stress Reduction – MBSR. Zajęcia dla tych, którzy chcą praktykować w grupie różne techniki uważności oraz porozmawiać o uważności.

Spotkanie prowadzi: Ewa Kaian Kochanowska – więcej informacji

Prosimy o wcześniejsze zapisy: https://goo.gl/forms/RoDObC3mvCEpaB0O2

Adres: Gdańsk Żabianka, ul. Sztormowa 9 (budynek LO Collegium Gedanense)

(dojazd i parkowanie przy ulicy Rybackiej lub SKM Żabianka)

Ważne! Prosimy o przybywanie kilka minut przed zajęciami, zaczynamy punktualnie, a potem główne drzwi do szkoły będą zamknięte.

opłata na miejscu: 20 zł


» Ania

Bardzo się cieszę, że zdecydowałam się wziąć udział w kursie MBSR, bo widzę jak pozytywne zmiany w moim życiu nastąpiły dzięki wprowadzeniu do niego uważności. Cały czas trudnością dla mnie jest regularna praktyka, nie każdego dnia udało mi się praktykować w takim zakresie, jak założyłam. Wytrwałość, konsekwencja i „długodystansowość” to cechy, które chcę w sobie wyrobić i zmagania o wygospodarowanie czasu i chęci na codzienną praktykę pokazały, że jestem cały czas w procesie J

Dzięki praktyce jestem zdecydowanie spokojniejsza niż kiedyś, mniej rzeczy wyprowadza mnie z równowagi. Widać to zwłaszcza po mojej pracy zawodowej, bo już tak nie przejmuję się rzeczami, które kiedyś wywołałyby u mnie lawinę stresu (a tak naprawdę to często drobiazgi). Bardziej dbam o siebie i swoje potrzeby, i mam coraz mniejsze trudności, żeby jasno je komunikować otoczeniu. Potrafię lepiej niż kiedyś przyjrzeć się swoim myślom w czasie trudności, „nie nakręcać” się emocjami w kryzysowym momencie, ale też od emocji nie odcinać. Nauczyłam się baczniej przyglądać swojemu ciału, ale także myślom i emocjom.

Jak najbardziej chciałabym kontynuować praktykę, choć wiem, że nie będzie to miało miejsca z taką intensywnością jak podczas kursu (raczej krótsze niż blisko godzinne praktyki). Na pewno chcę kontynuować ćwiczenie uważności w codziennym życiu – uważne wykonywanie różnych czynności, zwracanie uwagi na to, co mnie otacza i co się ze mną dzieje tu i teraz a także wykonywać ćwiczenie STOP, zwłaszcza w trudniejszych momentach, głównie w pracy, kiedy jestem zestresowana i zagoniona.

Ewa okazała się fantastyczną przewodniczką w tej dwumiesięcznej podróży. Bardzo doceniam jej profesjonalizm i świetne przygotowanie merytoryczne, ale także empatię, życzliwość i co bardzo ważne – autentyczność. Ewa doskonale potrafi prowadzić proces grupowy i wytworzyć atmosferę zaufania, bezpieczeństwa i spokoju. Dziękuję za wszystko! <3

Kwiecień 2018


» Pema Chödrön „Nigdy nie jest za późno”

CHWILA OBECNA TO NAJLEPSZY NAUCZYCIEL

Życie może nas stawiać naprzeciw pudelka albo wściekłego brytana. To nie przeciwnik jest jednak najważniejszy, lecz odpowiedź na pytanie: czy i jak podejmujemy wyzwanie.

Ogólnie rzecz biorąc, nie lubimy, kiedy jest nam źle. Jednak dla ludzi poszukujących prawdy ― duchowych wojowników ― uczucia takie jak rozczarowanie, wstyd, irytacja, gorycz, złość, zazdrość i lęk nie są czymś złym, czymś, co trzeba odrzucić. Są okazją do uświadomienia sobie, co trzyma nas w miejscu i przed czym uciekamy. Przeszkody uczą nas, jak odnaleźć siłę w chwili, gdy chcemy się poddać i wycofać. Są niczym posłańcy od losu, którzy z ogromną precyzją wskazują nam, gdzie utknęliśmy. Chwila obecna to najlepszy nauczyciel, który, na nasze szczęście, jest zawsze tam gdzie my.

Wypada uznać, że wydarzenia i ludzie, dzięki którym zauważamy swoje nierozwiązane problemy, to dobrodziejstwo losu. Dzięki nim, aby poznać granice swoich możliwości, nie musimy specjalnie stwarzać sobie trudnych sytuacji. Takie okazje pojawiają się bowiem same, z niezawodną regularnością.

Każdy dzień niesie nam sposobność do otwarcia się lub zamknięcia. Najcenniejsze jednak są te chwile, kiedy wydaje się nam, że nie zniesiemy już dłużej tego, co się wydarza: „To zbyt wiele. Sprawy zaszły za daleko!”. Czujemy się źle sami ze sobą. Nie możemy już manipulować sytuacją, nie możemy zrobić nic, żeby wyjść z twarzą. Bez względu na to, jak bardzo się staramy, po prostu nie udaje się. Życie przyparło nas do muru.

To tak, jakbyś przeglądając się w lustrze, ujrzał w nim goryla. Wiesz, że to twoje odbicie i zupełnie ci się ono nie podoba. Próbujesz ustawić lustro pod innym kątem, żeby uzyskać nieco korzystniejszy efekt, ale wszelkie wysiłki zdają się na nic ― wciąż widzisz goryla. To właśnie moment osaczenia przez życie: znalazłeś się w miejscu, w którym nie masz innego wyboru niż stanąć z sytuacją twarzą w twarz: przyjąć albo odepchnąć to, co się wydarza.

Pema Chödrön

fragment z książki „Nigdy nie jest za późno”

Wydawnictwo Zwierciadło, Warszawa 2018


» Metoda Feldenkraisa – warsztaty w Gdańsku

metoda Feldenkraisa w GdanskuMetoda Feldenkraisa to praktyka rozwoju osobistego oraz metoda rehabilitacji ruchowej.

Opracowana przez dr. fizyki i inżyniera Moshe Feldenkraisa, jednego z pierwszych Europejczyków posiadających czarny pas w judo. Zainspirowany neurobiologią, wschodnimi sztukami walki oraz naturalnym ruchem dzieci i zwierząt Feldenkrais opracował kilkaset lekcji ruchowych. Każdy z nas może z nich korzystać samodzielnie, bez żadnego drogiego sprzętu, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Wystarczy ciekawość.

Najbliższy termin: 7-8 kwietnia 2018

sobota i niedziela w g. 10.00-16.00

Prowadzący: Paweł Wójtowicz

Certyfikowany nauczyciel Metody Feldenkraisa z Krakowa, zajmuje się nią od przeszło 7 lat. Ukończył 4-letni kurs nauczycielski w Anglii. Od 3 lat regularnie prowadzi warsztaty dla dorosłych i pracuje z dziećmi, przede wszystkim z dziećmi ze specjalnymi potrzebami w Polsce i na Ukrainie.

Dla kogo?

Naprawdę dla wszystkich, ponieważ każdy może rozwijać się ruchowo z pożytkiem dla siebie. Tutaj wiek i kondycja fizyczna nie mają znaczenia, ponieważ wszystkie ruchy osoba wykonuje tylko na tyle, na ile są one dla niej łatwe i komfortowe. Każdy uczy się ruchu samodzielnie, bez oceniania i porównań.

Szczególnie zainteresowane mogą być osoby, które:

• mają ograniczenia ruchowe oraz bóle z powodu napięć i stresu – nauczą się, jak samodzielnie mogą sobie radzić w takich sytuacjach

• zajmują się zawodowo pracą z ludźmi (rehabilitanci, psychoterapeuci, instruktorzy pilatesu, jogi, tai chi, fitnessu, tańca) – nauczą się, jak jeszcze inaczej można spojrzeć na pacjenta czy uczestnika ich zajęć i jak można z nim pracować

Szczegółowe informacje: http://www.klinikastresu.com.pl/?page_id=3117


» Mieć siebie po swojej stronie

Co zrobić, by ucieszyć się na swój widok w lustrze?
Kilka bardzo subiektywnych refleksji po książce Malwiny Huńczak, „Zaakceptuj siebie. O sile samowspółczucia.”

Samowspółczucie. Cóż za dziwne słowo – że się samemu, jak Zosia-samosia jest i że się nikogo nie potrzebuje! Ot, tupnę nogą i samej sobie powspółczuję, a co!
I jeszcze trochę brzmi nieprzywoicie – że jest się samemu sobie wystarczalnym. Człowiek pochyli się nad sobą samym i tak litościwie, jak Matka Boska nie przymierzając – spojrzy na to ludzkie życiątko. Oj biedne biedne. Oj oj oj.
Brzmi tak niemęsko. Nie-dumnie.  Tak… pogardliwie…
Tymczasem, jeśli odrzuci się cały ten idiotyczny ciąg skojarzeń – rodzi się bardzo proste pytanie: jak to jest możliwe, że wkładamy tyle starań w zadowolenie szefa, w szczęście dziecka, w radość bliskich – dając tak dużo innym i zaniedbujemy dobrą relację z samym sobą?
Traktujemy sami siebie często jak oczywistość – twór rozciągnięty w czasie posklejany tożsamością jak butaprenem ze swoimi myślami, przeżyciami, doświadczeniami. Niestety ta oczywistość daleka jest od ideału. Nie taka, nie do końca, nie bardzo.
Co zrobić, by ucieszyć się na swój widok w lustrze? Jak tęsknić do czasu, który można spędzić z samemu ze sobą? Jak umieć odczuć troskę i miłość do siebie – jak do swojego najlepszego przyjaciela? Jak życzyć sobie jak najlepiej?
Książka jest właśnie o tym. I z jednej strony męczyłam się okropnie, czytając ją – bo książka wydała mi się… nudna, i to absolutnie nie dlatego, że z samoakceptacją nie mam żadnych problemów.
Definicje, polecenia z podręczników psychologii, testy, które są oczywiste, rady, które irytują („Bądź troskliwy dla siebie”, „Zauważaj i akceptuj trudne myśli” – gdybym potrafiła je zaakceptować, pewnie nie potrzebowałabym takiego poradnika), szereg rzeczy, które kazały mi się zastanawiać – właściwie dla kogo jest ta książka?
Czy jest to podręcznik? Poradnik? Skrypt? Być może mój wewnętrzny krytyk kazał odbierać tę książkę jako suchą i cholernie rzetelną opowieść o tym, jak to prosto jest zmienić swoje myślenie o sobie.  Trochę jak w amerykańskich filmach – że jest źle, ale ktoś ci mówi, żebyś tego nie robił i już! pstryk! – jest dobrze.
Z drugiej jednak strony, książka ruszyła coś, co rosło i puchło we mnie od wielu lat. Jak można starać się zadowalać innych, nie dbając o swoje zadowolenie, nie myśląc o sobie? I nie ma to nic wspólnego z egocentryzmem, ale o zdrowej relacji  ze swoim najlepszym przyjacielem – ze mną. I za autorce książki jestem ogromnie wdzięczna.
Nie wprowadzam jakiś specjalnie rewolucyjnych zmian w swoim życiu, nie prowadzę dziennika współczucia, ale dzięki przeczytaniu tej książki przychodzi mi do głowy, że może już najwyższy czas, by mieć siebie po swojej stronie. I że nie ma co się obwiniać, oskarżać, mieć wiecznie żal do siebie – jak skwaszona żona z pretensjami do nudnego męża.
Jest fajnie. Jestem fajna.
Aleksandra Solowe


» Wprowadzenie do Mindfulness

Mindful Day. Zapraszamy na otwarte Spotkania z Uważnością – Mindfulness

najbliższe spotkanie: 14 marca 2018 (środa) g. 18.30 – 20.00

„Nie mam w ogóle czasu dla siebie.” „Mam tyle pracy. Ciągle jest tyle do zrobienia.” „Nie mogę sobie pozwolić na wolne.” „Czuję się winna gdy nic nie robię.” Właściwie za czym ja tak gonię?

Czy te zdania są znajome dla Ciebie? Czy chcesz nauczyć się lepiej dbać o siebie, poznać swoje głębokie potrzeby, radzić sobie z obowiązkami, więcej odpoczywać i spędzać czas z bliskimi?

Jeżeli tak, poznaj metodę uważności – mindfulness, sięgnij do swoich zasobów, a Twoje życie będzie mogło się całkowicie odmienić.

Zapraszamy na spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych, dla początkujących i tych, którzy praktykują. To jest metoda dla wszystkich, więc warto spróbować. Wielu osobom bardzo pomogła (poczytaj opinie uczestników programu MBSR).

Proponujemy czas tylko dla siebie według metody Mindfulness-Based Stress Reduction – MBSR. Zajęcia dla tych, którzy chcą praktykować w grupie różne techniki uważności oraz porozmawiać o uważności.

Spotkanie prowadzi: Ewa Kaian Kochanowska – więcej informacji

Prosimy o wcześniejsze zapisy: ewa @ klinikastresu.com.pl tel. 691 355 400

Adres: Gdańsk Żabianka, ul. Sztormowa 9 (budynek LO Collegium Gedanense)

(dojazd i parkowanie przy ulicy Rybackiej lub SKM Żabianka)

Ważne! Prosimy o przybywanie kilka minut przed zajęciami, zaczynamy punktualnie, a potem główne drzwi do szkoły będą zamknięte.

opłata na miejscu: 20 zł


» Saki Santorelli

Kiedy siedzimy ze świadomością, że nie musimy osądzać, zaczynamy odzyskiwać umiejętność zarówno tę, by stanąć mocno na nogach, a także by pełniej zanurzyć się w naszym doświadczeniu.

Nie znaczy to, że nasze „siedzenie” lub „oddychanie” rozwiąże za nas problemy. Medytacja nie jest rodzajem magicznego myślenia czy wyszukaną metodą skuteczniejszego wyparcia, czy też zasłaniania tego, co mamy przed sobą. Przeciwwagą jest tutaj nasze zaangażowanie, postanowienie, by nie przestać widzieć, chęć uczciwego potraktowania siebie i innych. Dzięki temu mindfulness może uzdrawiać.

Dzięki praktyce zachowujemy ostrość sądów i stanowczość, a jednocześnie zyskujemy łagodność. Dzięki umiejętności funkcjonowania bez manipulacji, bez wysilania się czy oceniania praktyka mindfulness powoli odsłania zdolność ciała i umysłu do życia w pełni, niezależnie od tego, jakie ono jest oraz zdolność ciała i umysłu do odczuwania większej radości i satysfakcji.

„Twoje zdrowie potrzebuje Ciebie. Lekcje mindfulness w medycynie.”

Saki Santorelli

więcej informacji: https://www.lekcjemindfulness.pl/twojezdrowie/


» Mindfulness w Gdańsku – 8-tyg. program redukcji stresu

Zapraszamy na 8-tygodniowy Program Redukcji Stresu Oparty na Uważności (MBSR – Mindfulness-Based Stress Reduction) – kurs uważności, podczas którego nauczysz się technik obniżania napięcia, budowania odporności immunologicznej organizmu, a także technik radzenia sobie z trudnymi emocjami i natłokiem myśli.

Czy jesteś zapracowany, w ciągłym biegu, wiecznie zmęczony, niedospany, a może po chorobie, w rekonwalescencji, albo szukasz inspiracji, albo może brakuje ci radości, czy poszukujesz sensu życia? Metoda uważności  – Mindfulness – przyniesie Ci głęboki spokój, czas dla Ciebie, refleksję, zdefiniowanie prawdziwych potrzeb i poprawę relacji z bliskimi. Może odmienić całkowicie Twoje życie, nadać mu sens i pozwolić na odczuwanie prawdziwej radości.

Program przeznaczony jest dla wszystkich, którzy pragną nauczyć się radzić sobie z trudnościami codziennego życia, ze stresem, trudnymi emocjami, ciągłym martwieniem się, komunikacją z innymi, dla tych, którzy chcą po prostu poprawić jakość swojego życia.

Terminy – Wiosna 2018 roku:

6 marca – 24 kwietnia – spotkania we wtorki, g. 10.00 – 12.30 (zapisy w toku)

Dzień uważności 14 kwietnia (sobota) g. 10.00 – 16.30

17 marca – 13 maja – edycja weekendowa – (zapisy zamknięte)

terminy spotkań w soboty lub niedziele w g. 10.00-16.00: 17 marca, 7 kwietnia, 15 kwietnia, 6 maja (dzień uważności), 13 maja

21 marca – 16 maja – spotkania w środy, g. 18.30 – 21.00 (zapisy w toku)

Dzień uważności 29 kwietnia (niedziela) g. 10.30 – 17.00, uwaga: nie będzie spotkania w długi majowy weekend – 2 maja

Szkolenie prowadzi Ewa Kaian Kochanowska – jedna z pierwszych w Polsce nauczycielka MBSR certyfikowana w Institute for Mindfulness-Based Approaches IMA w Niemczech w 2011 roku, doświadczona nauczycielka relaksacyjnej jogi, od ponad 20 lat ma własną praktykę uważności oraz hatha jogi, wykładowca na SWPS w Sopocie i we Wrocławiu, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Mindfulness.

Więcej informacji


» Warsztaty Alexandra Lowena

Stres a energia życiowa

Zapraszamy do wspólnej praktyki podczas warsztatów w metodzie Lowena, gdzie drogą jest refleksja nad swoimi pragnieniami, czucie ciała oraz uruchamianie i wyrażanie emocji. Przywrócimy sobie swoją żywotność, udrożnijmy dostęp do swojej witalności przez co nasze życie może okazać się pełniejsze przyjemności i radości.

Termin: 3-4 marca 2018 (sobota i niedziela)

sobota, g. 11.00-18.00 (z 1h przerwą)

niedziela, g. 10.00-17.00 (z 1h przerwą)

Miejsce: Gdańsk Żabianka, ul. Sztormowa 9 (LO Collegium Gedanense)

Czy możliwe jest życie bez stresu? Raczej nie. Nawet jeśli będziemy chodzić na paluszkach, żeby unikać kolizji z życiem to prawdopodobnie i tak prędzej czy później spotkamy coś co nas zestresuje, napnie, przestraszy czy zezłości. Czy często czujesz zmęczenie pomimo braku intensywności fizycznej? Być może to kumulowany stres, któremu leżenie na kanapie czy kolejny serial nie przynosi ulgi… Nie warto tworzyć sobie stresogennych sytuacji, ale również nie warto trwonić energii na unikanie wszystkiego, co może być potencjalnie stresogenne unikając różnorodności życia. Co w takim razie warto?

Warto nauczyć się ze stresem żyć, poznać siebie by wiedzieć co i kiedy nas stresuje. W jaki sposób? Poprzez kontakt ze swoimi potrzebami i energią życiową.

Warsztaty pozwalają rozpoznać swoje siły witalne, korzystające z potrzeb serca, głowy i mądrości ciała. Ciało, które wie co robić kiedy potrzeby nie są zaspokojone, kiedy jest przeciążone, zmęczone, napięte. Czy słyszysz jego wołanie? Być może Twoja strategia to reagować jedynie na bezwzględny głos woli: „wstań!”, „bądź gotowa!”, „odetnij uczucia!”. Może dobrze byłoby posłuchać głosów potrzeb i ciała, które mówi czego potrzebuje: „zajmij się mną”, „odpocznij”, „zaśnij”, „zjedz dobre”, „płacz”, „śmiej się”, „tańcz”? By dopiero choroba nie była sygnałem do zatrzymania i refleksji.

więcej informacji: http://www.klinikastresu.com.pl/?page_id=68


» Aktywna Niedziela, Ergo Arena, 25 lutego

Zapraszamy do udziału w Aktywnej Niedzieli!

Bardzo dużo ciekawych spotkań, m.in.:
g. 11.00 – 12.00 Mindfulness na trudne emocje
g. 12:30 – 14:00 JOGA DOBRA NA STRES

Proponujemy ćwiczenia relaksacyjno-rozciągające dla każdego w każdym wieku według klasycznej szkoły indyjskiego jogina Swamiego Sivanandy. Dzięki ćwiczeniom uruchamiamy własne zasoby, uwalniamy napięcia, co poprawia funkcjonowanie fizyczne, wzmacnia i uelastycznia ciało, obniża poziom odczuwanego stresu, i w konsekwencji polepsza stan fizyczny i emocjonalny.
Prosimy o przyniesienie maty do jogi!

Zajęcia prowadzi Ewa Kaian Kochanowska

szczegóły: http://ergoarena.pl/wydarzenia-lista/aktywna-niedziela/


» Alexander Lowen

Alexander LowenPodstawową rzeczywistością każdego człowieka jest jego ciało. Nasze istnienie nie jest wyimaginowanym obrazem znajdującym się w mózgu, ale żyjącym, pulsującym organizmem. Dlatego aby poznać siebie, należy wczuć się we własne ciało.

Ci, których ciało jest witalne, elastyczne i wibrujące, doznają rzeczywistości; można o nich powiedzieć, że są ludźmi czującymi. Miarą kontaktu z rzeczywistością jest żywotność ciała i zdolność odczuwania. Osobę zdolną odczuwać opisujemy jako osobę ugruntowaną. Być ugruntowanym to czuć własne stopy na ziemi, nogi naładowane energią, pełne życia i ruchu.

Alexander Lowen


» Mindful Monday

Zapraszamy na otwarte Spotkania z Uważnością – Mindfulness

najbliższe spotkanie: 12 lutego 2018, g. 18.30 – 20.00

„Nie mam w ogóle czasu dla siebie.” „Mam tyle pracy. Ciągle jest tyle do zrobienia.” „Nie mogę sobie pozwolić na wolne.” „Czuję się winna gdy nic nie robię.” Właściwie za czym ja tak gonię?

Czy te zdania są znajome dla Ciebie? Czy chcesz nauczyć się lepiej dbać o siebie, poznać swoje głębokie potrzeby, radzić sobie z obowiązkami, więcej odpoczywać i spędzać czas z bliskimi?

Jeżeli tak, poznaj metodę uważności – mindfulness, sięgnij do swoich zasobów, a Twoje życie będzie mogło się całkowicie odmienić.

Zapraszamy na spotkanie otwarte dla wszystkich zainteresowanych, dla początkujących i tych, którzy praktykują. To jest metoda dla wszystkich, więc warto spróbować. Wielu osobom bardzo pomogła (poczytaj opinie uczestników programu MBSR).

Proponujemy czas tylko dla siebie według metody Mindfulness-Based Stress Reduction – MBSR. Zajęcia dla tych, którzy chcą praktykować w grupie różne techniki uważności oraz porozmawiać o uważności.

Spotkanie prowadzi: Ewa Kaian Kochanowska – więcej informacji

Prosimy o wcześniejsze zapisy: ewa @ klinikastresu.com.pl

Adres: Gdańsk Żabianka, ul. Sztormowa 9 (budynek LO Collegium Gedanense)

(dojazd i parkowanie przy ulicy Rybackiej lub SKM Żabianka)

Ważne! Prosimy o przybywanie kilka minut przed zajęciami, zaczynamy punktualnie, a potem główne drzwi do szkoły będą zamknięte.

opłata na miejscu: 20 zł


» Bogna

O kursie dowiedziałam się od przyjaciółki, która pracowała przez 8 tygodni pod kierunkiem Ewy. Jej przemiana była dla mnie inspiracją do podjęcia wyzwania, jakim jest medytacja. Ćwiczę od wielu lat jogę i wydawało mi się, że jest to najlepszy sposób na osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Jednak okazało się, że kurs MBSR jest doskonałym uzupełnieniem i odkrył przede mną nowe możliwości pracy zarówno z ciałem, jak i umysłem. W trakcie kursu zauważyłam, że nie potrafię do końca identyfikować swoich uczuć, a nauczenie się tego jest kluczowe do opracowania strategii radzenia sobie ze stresem. Dzięki pozytywnemu nastawieniu, nie miałam większych problemów z praktykowaniem, a wręcz bardzo mnie ciekawiły moje myśli i reakcje na nie. Trudności pojawiły się mniej więcej w połowie kursu, gdy miałam zbyt wiele obowiązków i zaplanowany wcześniej tygodniowy wyjazd. Nie starczało mi wówczas czasu na solidne wykonanie praktyki. Jednak większość kursu starałam się wykonywać wszystkie zadania domowe uczciwie. Bardzo pomocne dla mnie były formularze, które ułatwiały zrozumieć pewne mechanizmy i zrozumieć siebie.

Praktyka uważności zmieniła bardzo wiele w moim życiu. Nauczyłam się nazywać swoje emocje i identyfikować jakie myśli je powodują. Nauczyłam się dostrzegać swoje potrzeby, zauważyłam co mi szkodzi a co służy, zaczęłam się w ogóle nad tym zastanawiać. W wyniku tego ograniczyłam szeroko pojęty hałas i chaos wokół siebie. Poprzestawiałam trochę swoje priorytety w życiu, chociaż widzę, że jeszcze wiele przede mną… Zaczęłam żyć bardziej uważnie tzn. nie robię kilku rzeczy na raz. Uspokoiłam swoje myśli… Wcześniej zbyt często wybiegałam w przyszłość i projektowałam sobie w głowie różne scenariusze możliwych zdarzeń lub rozważałam co mogłam zrobić lepiej w przeszłości i co by było, gdyby coś tam inaczej się ułożyło…???…. Teraz potrafię zauważyć te myśli, ocenić czy mi służą i co najważniejsze potrafię je powstrzymać. Nauczyłam się też słuchać uważnie, chociaż to dla mnie bardzo trudne i będę nad tym dalej pracować.

Praktykowanie wymaga dużej samodyscypliny a to jest bardzo trudne. Widzę jednak korzyści płynące z praktykowania, doświadczyłam ich, więc myślę, że uda mi się praktykować nadal. Mam takie postanowienie, że w dni w których chodzę na zajęcia z jogi będę dodatkowo praktykować jedną z krótkich medytacji a w pozostałe bodyscan na zmianę z praktyką na siedząco. W razie natłoku obowiązków będę wykonywać dwie lub trzy praktyki krótkie. Mam zamiar limitować sobie korzystanie z mediów społecznościowych oraz przeglądanie internetu. Będę nastawiać budzik, który zasygnalizuje mi, ze dłuższe siedzenie przy komputerze nie jest dla mnie dobre.

Na cotygodniowych spotkaniach prowadzonych przez Ewę czułam się bardzo spokojnie i bezpiecznie. Ewa jest osobą bardzo dobrze przygotowaną merytorycznie, bardzo zdecydowaną ale jednocześnie empatyczną, ciepłą, cierpliwą i dostrzegającą potrzeby uczestników kursu. Jej spokój i skupienie udziela się i daje motywację do dalszej pracy nad sobą. Zajęcia były zawsze ciekawe, podzielone w dobrych proporcjach na część praktyczną i merytoryczną. Każdy z uczestników miał wystarczająco dużo czasu na rozwianie swoich wątpliwości i omówienie problemów.

Bardzo chciałabym uczestniczyć co jakiś czas w dniu uważności, który był dla mnie ogromną dawką spokoju i uważności skierowanej do wewnątrz. Nie przypuszczałam nawet, że to może być tak dla mnie dobre i przyjemne :-)

Grudzień 2017


» Ola

Mój udział w Programie MBSR funkcjonował na różnym poziomie. Bardzo dużo zależało od moich zobowiązań zawodowych. Niektóre ćwiczenia przychodziły mi z łatwością i przyjemnością, inne na samą myśl o nich wywoływały niechęć.

Praktykowanie uważności najbardziej wpłynęło na moje posiłki, ich jakość i formę spożywania. Nie piję tyle kawy co wcześniej. Rozpoczęłam współpracę z fizjoterapeutą, bo dzięki praktyce okazało się, że czasami czuję ból pleców, gdy siedzę długo. Podczas kursu wydarzyły się dwie trudne dla mnie sytuacje w życiu, rozmowa o nich na kursie wsparła mnie i przyniosła więcej spokoju.

Po kursie chciałabym praktykować regularnie, brać udział w dniach uważności, bo to niesamowite doświadczenie. Moje życie zawodowe będzie związane z Mindfulness na pewno. Prywatne także.

Bardzo cenię warsztat i umiejętności współpracy z grupą, które zaprezentowała Ewa. Dodatkowo spokój i energia, które posiada są dla mnie niesamowitą inspiracją do własnego rozwoju. Chciałabym kiedyś Ewo, mieć odrobinę Twojego światła, spokoju i zarazem energii, w swoim życiu. Jesteś dla mnie chodzącą harmonią <3

Pyszna zupa, wspaniała atmosfera zajęć, kompetencja i dobra energia!

Grudzień 2017


» Thich Nhat Hanh

Mindful MondayZwykło się uważać za cud chodzenie po powierzchni wody czy unoszenie się w powietrzu, ale myślę, że prawdziwym cudem jest chodzenie po ziemi.

Każdego dnia uczestniczymy w cudzie, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy: niebieskie niebo, białe chmury, zielone liście, czarne ciekawskie oczy dziecka – nasze własne oczy.

Wszy­stko jest cudem.