Udział w programie MBSR przyniósł mi dużo korzyści. Po raz kolejny przekonałam się o sile umysłu, jak można wpływać myśleniem na emocje i ciało. Już po pierwszych zajęciach zachęciłam się do systematycznego wykonywania praktyki. Po każdym cotygodniowym spotkaniu wychodziłam bardziej uspokojona i wszelkie napięcia mijały. Bardzo duży wpływ na to miały nie tylko praktyki, ale również spotkania w grupie i wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami. Jest to bardzo cenne przy ewentualnych trudnościach związanych z praktyką. Ćwiczenia, które wykonuje się w ramach kursu nie są skomplikowane, choć potrzebne jest duże zaangażowanie i cierpliwość, co na początku jest trudne. Poznałam dzięki temu własne możliwości i słabości, nad którymi zaczęłam pracować. Stres nadal mi towarzyszy, ale w znacznie mniejszym stopniu i co najważniejsze umiem nad nim zapanować.

Codzienny bodyscan pozwolił mi bardziej kontrolować moje ciało i zauważać napięcia mięśni i dzięki temu, puszczać napięcie. Kurs nauczył mi większego skupienia na codziennych czynnościach, większego dystansu do problemów i właściwego zachowania w sytuacjach stresowych. Nie pędzę już przed siebie, pozwalam sobie na więcej luzu i dzięki temu jestem bardziej wydajna i lepiej umiem gospodarować czasem na rzeczy ważne. Relacje z ludźmi się polepszyły ponieważ jestem bardziej cierpliwa i skoncentrowana. Na początku miałam spore problemy, żeby wprowadzać uważność w życie. Za wszelka cenę chciałam się dowiedzieć, jak to „działa”, ale zmianę zauważyłam w momencie, kiedy przestalam mieć w tym jakiś cel i oczekiwania.

Nie mam już trudności z zasypianiem, wcześniej miałam duży z tym kłopot. Teraz kieruje uwagę na myśli, które są w danej chwili, na oddech, nie planuję następnego dnia, nie zamartwiam się na zapas. Nauczyłam się na nowo oddychać. Oddech, taka normalna, nieodłączna część życia, często zapominana. Na własnym przykładzie się przekonałam, że jest kluczem do zdrowienia.

Uważam, że te 8 tygodni w Klinice Stresu to dopiero dobry początek do zmian. Jestem bardzo dobrze przygotowana do solidnej pracy i będę kontynuowała wszystko jeszcze długo po zakończeniu programu. Jestem optymistycznie nastawiona.

Pragnę podziękować Pani Ewie, która prowadziła kurs naszej grupy. Cały kurs głównie dzięki niej przebiegał w atmosferze harmonii i spokoju. Zarażała swoim optymizmem. Bardzo rzeczowo i wyczerpująco odpowiadała na każde pytanie. Udzielała wskazówek i rad. Wielkie zaangażowanie i empatia to jej drugie imię. Jej uważność i zachowanie bardzo motywują. Widać jej profesjonalizm i wiedzę w tym, co robi. Ewo jestem dumna, że mogłam Cię poznać.

Maj 2017