„Rusz z miejsca” autorstwa Pemy Chodron, to wartościowa pozycja dla tych, którzy czują potrzebę porzucenia destrukcyjnych nawyków schematycznego myślenia i wypracowania nowego sposobu postrzegania świata, opartego na otwartości i poczuciu szczęścia.

Autorka przybliża czytelnikom naukę szenpa, co w języku tybetańskim oznacza przywiązanie i „złapanie się na haczyk”, a co dotyczy każdego z nas. Podstawową formą tego przywiązania jest nasze ego, czyli przywiązanie do własnej tożsamości. Kiedy ktoś nas krytykuje, natychmiastowo reagujemy poczuciem złości lub zranienia. To właśnie schemat odczuwania, różne koncepcje i nawykowy odbiór rzeczywistości, są źródłem stresu, bólu i cierpienia.
Na szczęście Pema Chodron ofiaruje nam w swojej książce szereg przykładów z życia własnego i innych, które obrazują w jaki sposób możemy owy schemat przekształcić na bardziej zdrowy. Podstawą pracy jest uważność, która pomaga zauważyć moment, kiedy dajemy złapać się na haczyk. Codzienna uważność polegająca na zatrzymaniu się i przyjrzeniu własnym emocjom w sposób nieoceniający. Ta praktyka szczególnie w sytuacjach stresowych daje nam możliwość głębszego wglądu, poznania właściwych przyczyn naszych emocji. Autorka przytacza badania, które potwierdziły, iż emocja trwa tylko 1,5 minuty. Jeśli damy sobie czas na zatrzymanie, możliwe jest uspokojenie umysłu w przeciwieństwie do automatycznej i bezrefleksyjnej eskalacji naszych reakcji.
Trudnością, z jaką spotykamy się na początku procesu zmiany destrukcyjnych schematów na zdrowe, jest brak odpuszczenia.

Autorka przypomina mit Odyseusza, który mając świadomość, że jego statek przepłynie wody zamieszkane przez syreny, których śpiew był niezwykle uwodzicielki i niebezpieczny, nakazał załodze zatkać uszy woskiem a siebie samego mocno kazał przywiązać do masztu, by wedle przepowiedni syreny straciły swoją moc, jeśli ktoś słysząc ich śpiew zdoła mu się oprzeć. Stanowi to wspaniały przykład otwartości i odwagi, która zaowocowała pokonaniem wcześniej nigdy nie zdobytej przeszkody.

Potęga naszych nawyków jest niejednokrotnie silniejsza niż szczera chęć zmiany. Gdy zostaniemy sprowokowani uszczypliwym komentarzem, trudno nam się powstrzymać od potrzeby równie złośliwej riposty. W konsekwencji wybieramy często drogę na skróty, podążamy na automatycznym pilocie, unikając konfrontacji z własnymi szkodliwymi schematami. Dzięki praktyce uważności, świadomej obecności możemy nauczyć się stawiać czoła wyzwaniom, by „nie dać się uwieść pieśni wewnętrznych syren”.

Z pomocą przychodzi nauka akceptacji i odkrywania naturalnej otwartości, naturalnej inteligencji i ciepła.
W praktyce uważności akceptacja jest podstawową wartością, która pozwala na doświadczenie pełni życia. Nie zawsze jest to łatwe i proces ten zaczynamy od samych siebie, powstrzymując się od oceniania naszych myśli, potrzeb, emocji. Wówczas wypracowujemy w sobie otwartość na doświadczanie siebie i innych w sposób wolny od utartych koncepcji. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że wszyscy, z którymi mamy do czynienia doświadczają tych samych emocji, i w tym samym stopniu co my, potrzebują zrozumienia.
Pema Chodron zaprasza nas do potraktowania naszego szenpa – schematu, nie jako przeszkody, ale okazji do przeobrażenia, do rozwoju. „Kiedy zdaję sobie sprawę, że coś wyzwala we mnie reakcje, myślę o tej chwili jak o czymś neutralnym, momencie w strumieniu czasu, chwili prawdy, która może się skierować w każdym kierunku. Gorąco zachęcam by w owej cennej chwili dokonywać wyborów prowadzących raczej ku szczęściu i wolności niż do zbędnego cierpienia i przesłonięcia naszej naturalnej inteligencji, ciepła, zdolności pozostawania otwartym i obecnym wobec naturalnego przepływu życia.”
Katarzyna Miszczuk


Wydawnictwo Zwierciadło, 2019
Liczba stron: 224
https://zwierciadlo.pl/sklep/poradnik/rusz-z-miejsca