„Świetna książka👌 mam wersje online i offline 😀 powinna być pozycja obowiązkowa dla dorosłych choć w sumie może nie tylko. Napisana przejrzyście, łatwo zapadające w pamięć myśli i narzędzia. Napisana z zaangażowaniem i pasją. W bardzo przystępnej cenie. Dobra robota!” – napisała Ewa z Warszawy
Najnowsza książka „Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie.”
Uważność „jest dla każdego. […] Nie musisz stać po niczyjej stronie. Możesz pozostać sobą i to jest najlepsza podstawa do praktykowania uważności” – przekonuje we wstępie Ewa Kaian Kochanowska, znakomita propagatorka uważności. Tę uniwersalność uważności widać we wszystkich tekstach, we wszystkich ćwiczeniach opublikowanych w tej książce. Uważność nie tylko nie wymaga opowiadania się po czyjejkolwiek stronie, ale też do jej praktykowania nie potrzeba szczególnych warunków. Co więcej, Autorka pozostawia czytelnikom mnóstwo swobody w tej praktyce: „Podane w książce instrukcje to tylko moja propozycja, nie musisz się ich sztywno trzymać. Opracuj swoje instrukcje, […] tak żeby słowa po pewnym czasie, w miarę praktykowania, płynęły same, żeby nie trzeba ich było czytać z kartki”. Warto zagłębić się w uważność, odzyskać zdolność do przebywania tu i teraz, do uważnej i życzliwej obserwacji wszystkiego, co dzieje się wokół nas. To prosta, choć niełatwa droga do spokojnego umysłu, jasnych myśli, dobrego życia.
Tytuł: Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie
Autor: Ewa Kaian Kochanowska
Wydawnictwo: Charaktery tu można kupić
ISBN: 978-83-65933-62-1, liczba stron: 248, rok wydania: 2018
SPIS TREŚCI:
Od autorki
Rozdział 1. Uważność – szczególny rodzaj uwagi
Rozdział 2. Po co nam uważność
Rozdział 3. Wyłącz automatycznego pilota
Rozdział 4. Furia pod lupą
Rozdział 5. Mój najlepszy kolega – ja
Rozdział 6. Uważna komunikacja
Rozdział 7. Budowanie na skale
Rozdział 8. Proszę o uwagę
Rozdział 9. Szkoła bez stresu
Rozdział 10. Między ludźmi
Rozdział 11. O uważności na własne ciało
Rozdział 12. Sparing na poduszce medytacyjnej
Rozdział 13. Skąd brać radość
Rozdział 14. Uważni śpią lepiej
Rozdział 15. Żyj długo i szczęśliwie
Zakończenie. Na drogę
Przydatne linki
Literatura
Od autorki
W ostatniej dekadzie uważność (ang. mindfulness) w Polsce cieszy się coraz większą popularnością zarówno w prasie popularnej, jak i literaturze medycznej oraz dotyczącej psychoterapii i edukacji. Pochodząca sprzed 2600 lat idea uważności – bycia obecnym i świadomym bieżącej chwili – wchodzi obecnie do sal wykładowych, szkół, szpitali, gabinetów terapeutycznych i sal konferencyjnych w międzynarodowych korporacjach.
Istotą uważności jest powrót do przebywania w chwili obecnej i obserwowanie tego, co się wydarza. Uważność jest sposobem uczenia się bezpośredniego kontaktu ze wszystkim, co pojawia się w naszym życiu, dbania o siebie poprzez świadomą i systematyczną pracę z trudnymi emocjami, bólem, chorobą oraz codziennymi wyzwaniami.
Książka jest zbiorem artykułów opublikowanych na przestrzeni kilku lat w różnych magazynach Wydawnictwa Charaktery, które zostały zmodyfikowane i uaktualnione. Jej celem jest przedstawienie metody uważności nauczycielom, pedagogom, psychologom, terapeutom oraz rodzicom, którzy poznając i wykonując ćwiczenia uważności, będą mogli odczuć korzyści z nich wynikające bezpośrednio na sobie i dzięki temu zaproponować niektóre ćwiczenia swoim podopiecznym.
Opracowując kolejne rozdziały, w dużym stopniu bazowałam na prowadzonym przez siebie od kilku lat programie ośmiotygodniowego kursu redukcji stresu opartego na uważności MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), który cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Wiele ćwiczeń i przedstawionych formularzy pochodzi z terapii poznawczo-behawioralnej, doskonale współgrającej z uważnością i wzbogacającej program o ważne fragmenty psychoedukacji.
[…]
Przydatne linki:
- Mindfulness in Schools Project, mindfulnessinschools.org
- Young Minds VS, youngminds.org.uk
- Mindful Education Institute, mindfuleducation.com
- Cultivating Awareness and Resilience in Education CARE, createforeducation.org
- Association for Mindfulness in Education, mindfuleducation.org
- Mindful Schools, mindfulschools.org
- The Hawn Foundation, www.mindup.org
- Still Quiet Place, stillquietplace.com
- American Mindfulness Research Association AMRA, goamra.org
- Szkoła Summerhill, www.summerhillschool.co.uk
- Szkoły Summerhill w Polsce, summerhill.pl
- Do schools kill creativity? Ken Robinson, polskie napisy https://www.youtube.com/watch?v=iG9CE55wbtY
- Film „Siła spokoju” (Peaceful Warrior) reż. Victor Salva
- Instrukcje do praktykowania uważności https://www.youtube.com/user/KlinikaStresu