Decydując się na program MBSR miałem na celu stać się spokojniejszy i mniej odczuwać stres związany z pracą. Przed rozpoczęciem programu nie miałem wielkich oczekiwań. Byłem natomiast bardzo ciekawy tego, co będzie się działo. Z początku wykonywanie ćwiczeń było dość trudne – niepohamowany natłok myśli, problemy z koncentracją i czasem zasypianie. Pomimo trudności praktyka dała mi dużo satysfakcji.

W trakcie programu poznałem techniki medytacyjne, które pozwalają mi bardziej cieszyć się pracą i życiem prywatnym, a przede wszystkim – uważniej żyć, pomimo trudności. Praktykowanie ułatwiło mi także identyfikację oraz przeżywanie emocji. Osiągnąłem większą łatwość w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Łatwiej i częściej się relaksuję. Długie praktyki formalne wykonywane rano sprawiają, że czuję się lepiej przygotowany do nadchodzącego dnia.

Po programie planuję wykonywać formalną praktykę z tą samą częstotliwością co podczas programu. Chciałbym pogłębiać swoją wiedzę o uważności.

Ewa wspaniale prowadziła zajęcia. Nie wyobrażam sobie, abym mógł lepiej trafić :).

Jestem bardzo wdzięczny Jon’owi Kabat-Zinn’owi za opracowanie tego programu. Osobom, które mnie nakierowały na uczestnictwo w nim. Ewie za bardzo profesjonalne jego prowadzenie i świetnie przygotowane materiały. Oraz innym uczestnikom za ich cenne refleksje podczas spotkań. Dzięki wszystkim tym osobom dzielę teraz moje życie na przed i po MBSR. Pomimo, że program dobiega końca to dla mnie jest to dopiero początek.

Styczeń 2019