“Świetna książka👌 mam wersje online i offline 😀 powinna być pozycja obowiązkowa dla dorosłych choć w sumie może nie tylko. Napisana przejrzyście, łatwo zapadające w pamięć myśli i narzędzia. Napisana z zaangażowaniem i pasją. W bardzo przystępnej cenie. Dobra robota!” – napisała Ewa z Warszawy

Najnowsza książka “Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie.”

Uważność „jest dla każdego. […] Nie musisz stać po niczyjej stronie. Możesz pozostać sobą i to jest najlepsza podstawa do praktykowania uważności” – przekonuje we wstępie Ewa Kaian Kochanowska, znakomita propagatorka uważności. Tę uniwersalność uważności widać we wszystkich tekstach, we wszystkich ćwiczeniach opublikowanych w tej książce. Uważność nie tylko nie wymaga opowiadania się po czyjejkolwiek stronie, ale też do jej praktykowania nie potrzeba szczególnych warunków. Co więcej, Autorka pozostawia czytelnikom mnóstwo swobody w tej praktyce: „Podane w książce instrukcje to tylko moja propozycja, nie musisz się ich sztywno trzymać. Opracuj swoje instrukcje, […] tak żeby słowa po pewnym czasie, w miarę praktykowania, płynęły same, żeby nie trzeba ich było czytać z kartki”. Warto zagłębić się w uważność, odzyskać zdolność do przebywania tu i teraz, do uważnej i życzliwej obserwacji wszystkiego, co dzieje się wokół nas. To prosta, choć niełatwa droga do spokojnego umysłu, jasnych myśli, dobrego życia.

 

Tytuł: Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie

Autor: Ewa Kaian Kochanowska

Wydawnictwo: Charaktery

ISBN: 978-83-65933-62-1

Ilość stron: 248

Rok wydania: wrzesień 2018

Oprawa: miękka

tu można kupić

 

SPIS TREŚCI:

Od autorki 9

Rozdział 1. Uważność – szczególny rodzaj uwagi 15

Rozdział 2. Po co nam uważność 33

Rozdział 3. Wyłącz automatycznego pilota 55

Rozdział 4. Furia pod lupą 71

Rozdział 5. Mój najlepszy kolega – ja 89

Rozdział 6. Uważna komunikacja 103

Rozdział 7. Budowanie na skale 115

Rozdział 8. Proszę o uwagę 129

Rozdział 9. Szkoła bez stresu 139

Rozdział 10. Między ludźmi 151

Rozdział 11. O uważności na własne ciało 165

Rozdział 12. Sparing na poduszce medytacyjnej 181

Rozdział 13. Skąd brać radość 189

Rozdział 14. Uważni śpią lepiej 205

Rozdział 15. Żyj długo i szczęśliwie 217

Zakończenie. Na drogę 235

Przydatne linki 241

Literatura 242

 

Od autorki

W ostatniej dekadzie uważność (ang. mindfulness) w Polsce cieszy się coraz większą popularnością zarówno w prasie popularnej, jak i literaturze medycznej oraz dotyczącej psychoterapii i edukacji. Pochodząca sprzed 2600 lat idea uważności – bycia obecnym i świadomym bieżącej chwili – wchodzi obecnie do sal wykładowych, szkół, szpitali, gabinetów terapeutycznych i sal konferencyjnych w międzynarodowych korporacjach.

Istotą uważności jest powrót do przebywania w chwili obecnej i obserwowanie tego, co się wydarza. Uważność jest sposobem uczenia się bezpośredniego kontaktu ze wszystkim, co pojawia się w naszym życiu, dbania o siebie poprzez świadomą i systematyczną pracę z trudnymi emocjami, bólem, chorobą oraz codziennymi wyzwaniami.

Książka jest zbiorem artykułów opublikowanych na przestrzeni kilku lat w różnych magazynach Wydawnictwa Charaktery, które zostały zmodyfikowane i uaktualnione. Jej celem jest przedstawienie metody uważności nauczycielom, pedagogom, psychologom, terapeutom oraz rodzicom, którzy poznając i wykonując ćwiczenia uważności, będą mogli odczuć korzyści z nich wynikające bezpośrednio na sobie i dzięki temu zaproponować niektóre ćwiczenia swoim podopiecznym.

Opracowując kolejne rozdziały, w dużym stopniu bazowałam na prowadzonym przez siebie od kilku lat programie ośmiotygodniowego kursu redukcji stresu opartego na uważności MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), który cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Wiele ćwiczeń i przedstawionych formularzy pochodzi z terapii poznawczo-behawioralnej, doskonale współgrającej z uważnością i wzbogacającej program o ważne fragmenty psychoedukacji.

[…]

Przydatne linki:

 1. Mindfulness in Schools Project, mindfulnessinschools.org
 2. Young Minds VS, youngminds.org.uk
 3. Mindful Education Institute, mindfuleducation.com
 4. Cultivating Awareness and Resilience in Education CARE, createforeducation.org
 5. Association for Mindfulness in Education, mindfuleducation.org
 6. Mindful Schools, mindfulschools.org
 7. The Hawn Foundation, www.mindup.org
 8. Still Quiet Place, stillquietplace.com
 9. American Mindfulness Research Association AMRA, goamra.org
 10. Szkoła Summerhill, www.summerhillschool.co.uk
 11. Szkoły Summerhill w Polsce, summerhill.pl
 12. Do schools kill creativity? Ken Robinson, polskie napisy https://www.youtube.com/watch?v=iG9CE55wbtY
 13. Film „Siła spokoju” (Peaceful Warrior) reż. Victor Salva
 14. Instrukcje do praktykowania uważności https://www.youtube.com/user/KlinikaStresu