Przed kursem czytałem książki na temat MBSR i próbowałem praktykować samemu. Czułem się jednak zagubiony w dużej ilości informacji i zaleceń. Nie wiedziałem czy to co robię (praktyka) jest wykonywane dobrze. Po kilku miesiącach takiego „próbowania” odłożyłem metodę na półkę zniechęcony co do konieczności podjęcia stałego wysiłku i braku widocznych efektów. Pomimo tego niepowodzenia mój mózg „szukał” sposobu na lepsze poznanie metody MBSR. I tak za pomocą ogłoszenia na stronie internetowej trafiłem na kurs MBSR Kliniki Stresu prowadzony przez Ewę Kaian Kochanowską.

Rozpoczynając kurs nie miałem dużych oczekiwań. Przede wszystkim liczyłem na uporządkowanie mojej wiedzy na temat MBSR. Czułem również, że potrzebuję sposobu na poradzenie sobie ze stresem. Chciałem też nauczyć się jak zmieniać swoje złe nawyki i automatyzmy. Na kursie otrzymałem jednak znacznie więcej. Przede wszystkim nauczyłem się rozpoznawać swoje stany emocjonalne i wiem jak dalej pracować aby sobie z nimi radzić. Poprzez praktykę mam większą świadomość tego co robię i dokąd zmierzam. To pozwoli mi na lepsze zarządzanie sobą w przyszłości.

Praktykowanie uważności pozwoliło mi już na:

– lepszą koncentrację w pracy jak i podczas wykonywania codziennych obowiązków. Jestem bardziej skoncentrowany na tym co się dzieje teraz. Słucham z większą uwagą innych ludzi i chyba lepiej ich rozumiem. Wykonywanie konkretnych zadań idzie mi teraz szybciej.

– lepsze poznanie moich zachowań i emocji, mam narzędzia do tego aby z nimi dalej pracować w celu wypracowania zmian

– jestem bardziej spokojny i mniej się denerwuje (rodzina to potwierdza)

Chcę dalej stosować tę metodę w życiu prywatnym i zawodowym. Sam widzę po sobie, że praktyki formalne są podstawą tej metody i ich kontynuacja jest konieczna, aby korzyści się utrzymywały. Ponadto krótkie praktyki nieformalne stosowane w trakcie dnia pozwalają mi na utrzymanie równowagi w codziennym życiu.

Ewa jest doświadczoną nauczycielką MBSR o silnej osobowości a jednocześnie jest bardzo serdeczna i sympatyczna. Prowadzenie zajęć przez Ewę oceniam bardzo wysoko. Ewa potrafiła wyjaśnić skomplikowane zagadnienia w sposób zrozumiały i logiczny. Jej pytania trafiały w sedno problemów uczestników szkolenia. Materiał kursu zawierał tylko ważne informacje oraz narzędzia, które uczestnik może wykorzystać później. Czas na zajęciach był w całości wykorzystywany na realizację kursu. Zajęcia były przeprowadzane w miłej atmosferze. Wszystkie poruszane tematy były ciekawe i ważne.

Wrzesień 2017