Udział w Programie MBSR oceniam pozytywnie. Część informacji była mi znana, inna zupełnie nowa, przez co sporo się nauczyłam. Częstotliwość spotkań (co tydzień) była dla mnie idealna i pozwoliła wpaść w rytm ćwiczeń. Część oczekiwań minęła się z rzeczywistością: spodziewałam się bardziej relaksu, natomiast mindfulness to ciężka praca (co bardzo mi się spodobało, ponieważ czuję, że działam). Zakładałam również codzienne praktykowanie, co okazało się trudne, dzięki czemu dowiedziałam się wiele na temat swoich uprzedzeń.

Niesamowity Dzień Uważności pełen praktyki i ciszy dopełnił spotkania.

Na pewno będzie mi brakować cotygodniowych szczerych dyskusji w ciepłej, bezpiecznej atmosferze.

Oczywiście praktykowanie uważności wpłynęło na różne sfery mojego życia. Największe zmiany zauważyłam w komunikowaniu się z innymi, poznałam swój typ komunikacji, zaczęłam bardziej zwracać uwagę na potrzeby drugiej osoby podczas rozmowy, czego często mi brakowało. Nauczyłam się rozpracowywać swoje emocje, akceptować je, dzięki czemu moje ciało i psychika nie cierpią – niesamowite jest, że w ciągu kilkunastu minut mój organizm umie poradzić sobie z nadmiarem bodźców i funkcjonować dalej spokojnie. Podczas trudnych sytuacji wreszcie wiem co mam robić, jak wyrażać swoje potrzeby nie raniąc innych. Czas, podczas którego nie praktykowałam również sporo mi pokazał, a mianowicie dlaczego stosuję wobec siebie autosabotaż. Pomogły mi do tego dojść ćwiczenia pisemne i zajrzenie w głąb siebie. Do każdego zdarzenia podchodzę teraz jak do wyzwania i ćwiczenia tego co już wiem – w końcu praktyka czyni mistrza, a ja czuję, że mam uniwersalną receptę. ☺

Nie wyobrażam sobie już życia bez uważności w każdej sferze swojego życia. Mam plan regularnie praktykować poznane już ćwiczenia oraz szukać nowych. Uważne wykonywanie czynności dnia codziennego zamieniają je w coś niezwykłego i ciekawego, a uważność podczas poznawania swoich emocji sprawia, że mam wrażenie, iż rosnę. Jestem nastawiona na to, iż czeka mnie dużo cierpliwej pracy, ale najbardziej motywują zmiany, które nagle pojawiają się jakby „znikąd”.

W przyszłości chętnie zainteresuję się także kursem nauczycielskim, aby przekazywać wiedzę za pomocą swojej pracy.

Przygotowanie merytoryczne oraz prowadzenie zajęć oceniam pozytywnie. Zarówno materiały szkoleniowe jak i same spotkania, podczas których zawsze był czas na to, co aktualnie absorbowało grupę. Jestem wdzięczna za małą grupę, atmosferę bezpieczeństwa i przyjaźni. Brak pośpiechu (a mimo to punktualność) i spokój wszystko uzupełniały. Każde z pytań uczestników było traktowane poważnie i merytorycznie.

Czerwiec 2017